× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Włodarczyk Jan, Majtczak Henryk

Włodarczyk Jan, urodzony 25 marca 1921 r. w Łodzi, syn Jana, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód woźnica, zamieszkały w okresie okupacji w Łodzi.

Majtczak Henryk, urodzony 17 lipca 1921 r. w Gostkowie (powiat poddębicki), narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zamieszkały w okresie okupacji w Łodzi.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Początkowo Jan Włodarczyk sam, a następnie wspólnie z Henrykiem Majtczakiem, organizował szmugiel towarów do łódzkiego getta. Dowozili oni towary do ogrodzenia i przerzucali je na drugą stronę, gdzie były przejmowane przez grupę żydowskich szmuglerów. Jan Włodarczyk i Henryk Majtczak zostali zatrzymani 7 listopada 1941 r. przy próbie dostarczenia do getta tytoniu. Osadzono ich w areszcie śledczym w Łodzi. Szmugiel był dobrze zorganizowany i miał charakter ciągły, z tego powodu obaj zostali skazani 18 listopada 1941 r. przez Sąd Okręgowy (Amstgericht) w Łodzi na rok pozbawienia wolności. Od 14 maja 1942 r. odsiadywali wyrok w Zakładzie Karnym w Sieradzu, gdzie 26 lipca 1942 r. Jan Włodarczyk zmarł na gruźlicę.


Źródło: APŁ, Zakład Karny w Sieradzu, 4958, Akta Jana Włodarczyka, Henryka Majtczaka, k. 1–19; ibidem, 8742.

Autor: Michał Trębacz

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF