× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Gołosz Bolesław

Gołosz Bolesław, urodzony 6 czerwca 1913 r. w Lipieniach (powiat konecki), syn Jana i Julianny z domu Śledź, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Maria z domu Kwapińska, zawód: ślusarz.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W okresie okupacji Bolesław Gołosz był mieszkańcem Radomia, pracującym jako robotnik w jednym z tamtejszych zakładów przemysłowych. 12 lipca 1943 r. został osadzony w więzieniu przy ul. Malczewskiego w Radomiu pod zarzutem „przechowywania Żyda”. Brak jakichkolwiek bliższych informacji o okolicznościach udzielanej pomocy, a także o tym, skąd dowiedzieli się o niej Niemcy. Śledztwo w jego sprawie, prowadzone przez radomską komendę policji bezpieczeństwa, toczyło się przez blisko 9 miesięcy, w czasie których Bolesław Gołosz przebywał na oddziale specjalnym radomskiego więzienia. Według wpisów w arkuszu ewidencyjnym, odzyskał on wolność 7 marca 1944 r. Zarówno przebieg śledztwa, jak i motywy podjęcia decyzji o jego umorzeniu pozostają nieznane.


Źródło: APR, Więzienie w Radomiu, G-145. Arkusz ewidencyjny Bolesława Gołosza.

Bibliografia: Piątkowski S., Więzienie niemieckie w Radomiu 1939–1945, Lublin 2009; Piątkowski S., Za pomoc Żydom osadzeni w więzieniu radomskim, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej” 2009, nr 3.

Autor: Sebastian Piątkowski

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF