× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Bogucki Marian, Bogucka Irena z domu Rościcka, Wyderski Jan

Bogucki Marian, urodzony 14 października 1912 r. w Dańdówce (powiat będziński), syn Jana i Marii z domu Rościńskiej, żona Irena z domu Rościcka, zawód: ślusarz, zamieszkały w okresie okupacji w Częstochowie.

Bogucka Irena z domu Rościcka, urodzona 17 marca 1917 r., w Oszmianie (Litwa), wyznanie rzymskokatolickie, mąż Marian, zawód: urzędniczka, zamieszkała w okresie okupacji Częstochowie.

Wyderski Jan, urodzony 27 marca 1904 r. w Kielcach, syn Jana i Agnieszki z domu Hampel, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: urzędnik, zamieszkały w okresie okupacji w Warszawie.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Irena i Marian Boguccy wraz z Janem Wyderskim ukrywali osoby narodowości żydowskiej (nazwiska nieznane), za co zostali aresztowani 3 grudnia 1942 r., a następnie osadzeni w więzieniu w Częstochowie. Jan Wyderski zorganizował ponadto fałszywe dokumenty dla ukrywających się Żydów. Marian Bogucki został prawdopodobnie 7 stycznia 1943 r. wywieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku (numer obozowy 8294), z którego 31 marca 1943 r. został przeniesiony do obozu Flossenbürg (numer obozowy 3030), gdzie zmarł 5 grudnia 1943 r.7 Irena Bogucka została prawdopodobnie przeniesiona 7 stycznia 1943 r. do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Brak informacji o jej dalszych losach8 . Jan Wyderski został przetransportowany z więzienia w Częstochowie 21 stycznia 1943 r. w nieznane miejsce. Brak informacji o jego dalszych losach.


Źródło: APC, Niemiecki Zakład Karny w Częstochowie, 2574, k. 14; www.straty.pl.

Bibliografia: Urbański K., Zagłada Żydów w dystrykcie radomskim, Kraków 2004, s. 224.

Autor: Grzegorz Onyszko

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF