× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Bilański Rudolf, Kierth Josef

Bilański Rudolf, urodzony 12 kwietnia 1907 r. w Wiedniu, syn Stefana i Marii z domu Grabowskiej, narodowość: volksdeutsch, wyznanie rzymskokatolickie, żona Zuzanna z domu Bukowska, zawód: elektrotechnik, zamieszkały w okresie okupacji w Starachowicach.

Kierth Josef, urodzony 28 kwietnia 1917 r. w Muszynie (powiat nowosądecki), syn Adama i Antoniny z domu Łuczyńskiej, narodowość: volksdeutsch, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: fotograf, zamieszkały w okresie okupacji w Starachowicach.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Udzielili bliżej nieokreślonej pomocy dzieciom żydowskim4 – być może przebywającym w obozie pracy na terenie Zakładów Starachowickich, zarządzanych przez koncern Hermann Göring Werke, za co zostali aresztowani przez funkcjonariuszy policji bezpieczeństwa, a następnie, 20 listopada 1942 r., osadzeni w więzieniu w Radomiu. 7 stycznia 1943 r. zostali przetransportowani z więzienia w Radomiu do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Rudolf Bilański zmarł w obozie w bliżej nieznanych okolicznościach 5 marca 1943 r. Brak informacji o dalszych losach Josefa Kiertha.


Źródło: APR, Więzienie w Radomiu, B-842, Arkusz ewidencyjny Rudolfa Bilańskiego. Bibliografia: Kiełboń J., Piątkowski S., Z badań nad transportem radomskim, „Zeszyty Majdanka” 2001, t. 21; Piątkowski S., Więzienie niemieckie w Radomiu 1939–1945, Lublin 2009.

Autor: Sebastian Piątkowski

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF