× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Wołosewicz Stefania z domu Barbachowska, Wołosewicz Władysław, Barbachowska Stanisława

Wołosewicz Stefania z domu Barbachowska, urodzona 16 czerwca 1905 r. w Kosowie Lackim (powiat sokołowski), córka Stanisława i Stanisławy, wyznanie rzymskokatolickie, mąż Władysław, zamieszkała w okresie okupacji w Kosowie Lackim.

Wołosewicz Władysław, urodzony 26 kwietnia 1897 r. w Białymstoku, syn Michała i Antoniny z domu Drosdowskiej, wyznanie rzymskokatolickie, żona Stefania z domu Barbachowska, zawód: listonosz, zamieszkały w okresie okupacji w Kosowie Lackim.

Barbachowska Stanisława, urodzona około 1885 r. w Kosowie Lackim (powiat sokołowski), córka Jana i Marianny z domu Szerszeń, wyznanie rzymskokatolickie, wdowa, zamieszkała w okresie okupacji w Kosowie Lackim.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Ukrywali 12-letnią dziewczynkę narodowości żydowskiej (Estera Kuper), za co zostali aresztowani 31 grudnia 1942 r. W trakcie procesu obciążyły ich zeznania Estery Kuper, która została wydana Niemcom przez sąsiadów 1 stycznia 1943 r. W trakcie przesłuchania dziewczynka wskazała osoby, które udzieliły jej pomocy. Wyrokiem niemieckiego Sądu Specjalnego w Warszawie Stefania i Władysław Wołosewicz, nie przyznając się do winy, zostali skazani na 6 miesięcy więzienia, natomiast Stanisława Barbachowska, która w toku postępowania przyznała się do zarzuconych czynów, została skazana na karę śmierci. Brak informacji o wykonaniu wyroku.


Źródło: APW, Sąd Specjalny w Warszawie, sygn. 1050.

Autor: Marcin Urynowicz

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF