× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Tchorzewska [Tchórzewska] Emilia z domu Posuchowska, Posuchowska Antonina z domu Kowalik

Tchorzewska [Tchórzewska] Emilia z domu Posuchowska, urodzona w listopadzie 1898 r. w Petrykowie, córka Juliana i Karoliny z domu Jaworskiej, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolniczka, zamieszkała w okresie okupacji w Petrykowie koło Tarnopola.

Posuchowska Antonina z domu Kowalik, urodzona 28 kwietnia 1912 r. w Mogilnie koło Krakowa, córka Izydora i Agnieszki z domu Balickiej, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: gospodyni domowa, zamieszkała w okresie okupacji w Petrykowie koło Tarnopola.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Emilia Tchorzewska wraz z córkami Emmą (ur. 28 stycznia 1924 r.) i Janiną (ur. 25 czerwca 1926 r.) od końca maja do listopada 1943 r. udzielały schronienia dziesięciu osobom narodowości żydowskiej z Tarnopola (Herman Boxerbaum11, Siegeried Jäger-Fuchs, Fanny Jäger-Fuchs z domu Achselrad wraz z synem oraz inne osoby nieznane z imienia i nazwiska), za co zostały aresztowane 9 listopada 1943 r. Emilia Tchorzewska otrzymywała wynagrodzenie od ukrywających się osób. Ponadto miała otrzymać od Żydów wynagrodzenie finansowe po zakończeniu wojny. Drobne sumy pieniężne od ukrywających się osób otrzymywała Antonina Posuchowska, prawdopodobnie właścicielka domu, w którym mieszkały Tchorzewskie, a prywatnie ich krewna. Emilia Tchorzewska w trakcie śledztwa została oskarżona ponadto o przechowywanie broni i 9 grudnia 1943 r. wyrokiem Sądu Specjalnego w Tarnopolu skazana na karę śmierci. Do chwili wykonania wyroku osadzona w więzieniu sądowym w Tarnopolu. Prośbę o ułaskawienie odrzucono. Prawdopodobnie została zwolniona 8 marca 1944 r., w związku z ewakuacją więzienia. Antonina Posuchowska została skazana 9 grudnia 1943 r. wyrokiem Sądu Specjalnego w Tarnopolu na rok i 6 miesięcy więzienia. Karę odbywała w zakładzie karnym w Tarnopolu.


Źródło: AFB, Sąd Specjalny w Tarnopolu, R. 137/4

Autor: Tomasz Gonet

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Joanna Beszczyńska

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF