× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kukiełka Jan, Dorosz Kazimierz, Hubka Michał

Kukiełka Jan, urodzony 14 czerwca 1884 r. w Bukowinie (powiat biłgorajski), syn Wojciecha i Anastazji z domu Dzidy, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Franciszka z domu Dorosz, zawód: malarz, zamieszkały w okresie okupacji w Bukowinie.

Dorosz Kazimierz, urodzony 17 września 1895 r. w Korchowie (powiat biłgorajski), syn Kazimierza i Katarzyny z domu Malek, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszały w okresie okupacji w Bukowinie (powiat biłgorajski).

Hubka Michał, urodzony 11 września 1915 r. w Bukowinie (powiat biłgorajski), syn Wawrzyńca i Katarzyny z domu Szymanik, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Bukowinie.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Michał Hubka od listopada 1942 r. ukrywał cztery osoby (Moszko – nazwisko nieznane, Hela Gros, Knochen – imię nieznane oraz Keller – imię nieznane). Troje ukrywających się u niego Żydów (Moszko, Hela Gros oraz Knochen) przebywało również przez dwa tygodnie u Kazimierza Dorosza, który za ich schronienie otrzymał zapłatę w gotówce. Jan Kukiełka od 1 stycznia 1943 r. ukrywał w swoim domu 13-letniego chłopca żydowskiego (Lipinek Majer), za co otrzymał od jego siostry zapłatę w gotówce oraz rzeczach codziennego użytku. Na skutek anonimowego donosu policja niemiecka 3 kwietnia 1943 r. dokonała rewizji w gospodarstwach Kukiełki oraz Hubki i odkryła miejsce schronienia osób narodowości żydowskiej. Ukrywający się Żydzi zostali rozstrzelani 5 kwietnia 1943 r. Jan Kukiełka, Kazimierz Dorosz oraz Michał Hubka zostali aresztowani 3 kwietnia 1943 r. i osadzeni w więzieniu w Biłgoraju, a następnie przetransportowani do więzienia na zamku w Lublinie. 28 lipca 1943 r. zostali osądzeni przez Sąd Specjalny w Lublinie. Jan Kukiełka i Kazimierz Dorosz zostali skazani na 3 lata więzienia, natomiast Michał Hubka na 1 rok pozbawienia wolności. 3 października 1943 r. zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz (Michał Hubka – numer obozowy 155 333). Prawdopodobnie wywiezienie do obozu koncentracyjnego było efektem błędu władz okupacyjnych, które pomyłkowo skierowały ich do Auschwitz w trakcie ewakuacji więzienia w Lublinie. Ze względu na zbliżający się front odwołanie władz sądowych od błędnego skierowania więźniów nie zostało rozpatrzone. Jan Kukiełka zmarł w obozie 15 stycznia 1944 r. Michał Hubka został przeniesiony 12 stycznia 1945 r. do więzienia w Görlitz , a Kazimierz Dorosz do więzienia w Landsbergu (dokładna data nieznana).


Źródło: AFB, Sąd Specjalny w Lublinie, R. 137/63; APMA-B, Ankiety Byłych Więźniów, sygn. mat./7799; ankieta – 22.4.1970; www.auschwitz.org.pl.

Autor: Tomasz Gonet

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Joanna Beszczyńska

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF