× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kułaga Stanisław

Kułaga Stanisław, urodzony 10 grudnia 1916 r. w Daleszycach (obecnie powiat kielecki), narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Daleszycach.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Pod koniec września 1942 r., tuż przed akcją wysiedleńczą, daleszyccy Żydzi o nazwiskach Torba, Rusin i Stanisławski zwrócili się z prośbą do Stanisława Kułagi o przewiezienie ich do Chmielnika. Za udzielenie pomocy obiecali mu zapłatę. Kułaga zgodził się zorganizować transport. Został za to aresztowany 26 września 1942 r., a następnie 28 września 1942 r. osadzony w więzieniu w Kielcach. 6 maja 1943 r. Sąd Specjalny w Kielcach skazał go na 3 lata więzienia, wliczając w poczet kary 7 miesięcy pobytu w areszcie. Odbywał zasądzoną karę w więzieniu w Kielcach, skąd zbiegł 3 czerwca 1943 r. podczas wykonywania prac w ogrodzie. Brak informacji o jego dalszych losach.


Źródło: AFB, Sąd Specjalny w Kielcach, R. 137/22; AIPN Ki, 53/3886 (Zk.Ko 9/93), Korespondencja ogólna w sprawach działalności śledczej dotyczącej zbrodni hitlerowskich – Stanisław Kułaga (Franciszka Abram), Maria Lasek, Stanisław Abram, Wanda Wojciechowska; APKi, Więzienie w Kielcach, sygn. 1156; ibidem, 1148.

Autor: Tomasz Gonet, Edyta Krężołek

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF