× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Hornung Magdalena z domu Franz, Zbudowski Georg, Płocica Józefa

Hornung Magdalena z domu Franz, urodzona 28 października 1897 r. w Kimirzu (powiat złoczowski), narodowość niemiecka, wyznanie rzymskokatolickie, w okresie okupacji niemieckiej zamieszkała w Kimirzu.

Zbudowski Georg, urodzony 4 maja 1898 r. w Horożance Małej (powiat stryjski), narodowość niemiecka, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, w okresie okupacji niemieckiej zamieszkały w Przemyślanach. 

Płocica Józefa, urodzona 1 grudnia 1913 r. w Rosniatowie (Rożniatowie) (powiat jarosławski), narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: urzędniczka hotelowa, w okresie okupacji niemieckiej zamieszkała we Lwowie.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Magdalena Hornung dwukrotnie w grudniu 1943 r. dostarczyła przekazaną jej przez osobę narodowości żydowskiej korespondencję nieznanej jej Józefie Płocicy we Lwowie, która zorganizowała nielegalny transport uciekinierów z getta lwowskiego prawdopodobnie na teren Węgier. W akcji tej współuczestniczył również Georg Zbudowski, pośrednicząc w dostarczaniu korespondencji i pieniędzy w celu wynajęcia ciężarówki do transportu. Ponadto w grudniu 1943 r. żandarmi znaleźli w domu Hornung Żydówkę o nazwisku Blank oraz ukrytego w sianie na strychu mężczyznę narodowości żydowskiej. Aresztowanie nastąpiło na skutek wydania ich przez Białorusina Sesmova, który miał zorganizować ciężarówkę do przewozu zbiegłych Żydów z Przemyślan na Węgry. Rozprawa Sądu Specjalnego przy niemieckim Sądzie we Lwowie, wydział zamiejscowy w Görlitz odbyła się 16 grudnia 1944 r. Magdalena Hornung została skazana na trzy lata więzienia o zaostrzonym rygorze, natomiast Zbudowski i Płocica zostali skazani na śmierć. 9 stycznia 1945 r. prokurator w Görlitz w porozumieniu z przewodniczącym Sądu Specjalnego poparł w piśmie do rządu Generalnego Gubernatorstwa (Wydział Sądownictwa) zamianę w drodze aktu łaski kary śmierci Płocicy i Zbudowskiego na karę pięciu lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Brak informacji zarówno o realizacji tego wniosku, jak i o dalszych losach Płocicy i Zbudowskiego.


Źródło: AFB, Sąd Specjalny we Lwowie, R. 137/37.

Autor: Aleksandra Namysło

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Jakub Grudniewski

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF