× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Wolkotrup Katarzyna, Wolkotrup (mąż), Wolkotrup (córka), Wolkotrup (syn), Wolkotrup (synowa)

Wolkotrup58 Katarzyna, urodzona 1888 r., narodowość polska, zamieszkała w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód. 

Wolkotrup (mąż), imię nieznane, zamieszkały w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód.

Wolkotrup (córka), imię nieznane, zamieszkała w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód.

Wolkotrup (syn), imię nieznane, zamieszkały w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód. Wolkotrup (syn) imię nieznane, zamieszkały w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód.

Wolkotrup (synowa), imię nieznane, zamieszkała w okresie wojny w Baranowiczach, rejencja Baranowitschi (baranowicka), Komisariat Generalny Białoruś, Komisariat Rzeszy Wschód.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Od 1941 r. rodzina Wolkotrupów przechowywała w piwnicy w swoim domu w Baranowiczach swoich żydowskich sąsiadów – Michała, Chanę oraz ich córeczkę (imię nieznane). W wyniku donosu złożonego przez jednego z sąsiadów Niemcy znaleźli ukrywających się Żydów. Zarówno Polacy, jak i Żydzi zostali zamordowani na miejscu. Przeżyć udało się jedynie Katarzynie Wolkotrup i córce ukrywających się Żydów, gdyż w czasie aresztowania znajdowały się one poza domem. Kiedy Katarzyna Wolkotrup wróciła do mieszkania, znalazła w nim zamordowanych Żydów oraz członków swojej rodziny: zięcia, córkę, dwóch synów, synową i jej ośmiomiesięczne dziecko. Z obawy przed aresztowaniem do końca wojny ukrywała się wraz z żydowskim dzieckiem na wsi. Źródła: AŻIH, Zbiór relacji z czasów Zagłady, 301/1959, Relacja Katarzyny Wolkotrup, k. 1. Bibliografia: T. Snyder, Czarna ziemia. Holocaust jako ostrzeżenie, Kraków 2015, s. 391–392. Autor: Zofia Trębacz, Aleksandra Namysło

 

 

58 W publikacji T. Snydera Czarna ziemia. Holocaust jako ostrzeżenie, Kraków 2015, s. 391–392 nazwisko pisane jest jako Wołkotrup. 

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić