× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Szostakiewicz z d. Nachmann Jadwiga

Szostakiewicz z d. Nachmann Jadwiga, urodzona 13 kwietnia 1894 r. w Monasterzyskach, mąż Kazimierz, szóstka dzieci, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zamieszkała w okresie okupacji we Lwowie (Lemberg), dystrykt Galicja, GG. 

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Latem 1942 r. do mieszkania Szostakiewiczów przybyła kobieta, która przedstawiła się jako Zofia Marciszyn i chciała wynająć pokój. Po krótkim czasie okazało się, że pani Marciniszyn jest żydowską prawniczką, a jej prawdziwe nazwisko to Kamila Kroch z d. Mildwurn. Mimo ryzyka związanego z ukrywaniem Żydów Jadwiga Szostakiewicz zdecydowała się pomóc kobiecie, dając jej schronienie we własnym mieszkaniu. Latem 1943 r. okazało się, że Kamila Kroch ma córkę Janinę ukrywającą się w innej części Lwowa jako Alicja Marciniszyn. Z powodu donosu była ona zagrożona aresztowaniem. Janina Szostakiewicz zdecydowała się jej także udzielić pomocy. Kobiecie udało się wyciągnąć Janinę Kroch z zagrożonego mieszkania i umieścić w bezpiecznym miejscu. Wkrótce, dzięki pomocy Władysławy Chomsowej związanej ze lwowską „Żegotą”, do mieszkania przy ul. Kochanowskiego trafiła również Żydówka Maria Lustig z Brodów, ukrywająca się pod nazwiskiem Maria Gawlicka wraz z synem przebranym za dziewczynkę Inkę Gawlicką. Najstarsza córka Jadwigi Janina zajmowała się natomiast dostarczaniem tzw. dokumentów aryjskich, kenkart oraz kartek żywnościowych Żydom ukrywającym się na terenie Lwowa. Pomoc udzielana przez Szostakiewiczów była bezinteresowna, wynikała z pobudek czysto humanitarnych. W maju 1944 r. mieszkanie przy ul. Kochanowskiego 52 zostało przeszukane przez funkcjonariuszy Gestapo, którzy poszukiwali jednej z nieznanych z nazwiska rodzin żydowskich, również ukrywanej przez Szostakiewiczów. Rodzina ta została jednak wcześniej przeniesiona w inne miejsce. Jadwigę Szostakiewicz chciano zmusić brutalnym biciem do ujawnienia adresu, pod którym ukrywali się Żydzi, co jednak nie przyniosło skutku. Polka nie zdradziła również faktu, że w mieszkaniu przebywają ukryte dwie rodziny żydowskie Krochów oraz Lustigów, którym udało się bezpiecznie doczekać do zakończenia okupacji. 5 sierpnia 1992 r. Jadwiga oraz Janina Szostakiewicz zostały uhonorowane tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Źródła: AYV, M.31.2/5379, Collection of the Righteous Among the Nations Department.

Bibliografia: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holocaustu. Polska, t. 2 [N–Ż], red. I. Gutman, red. wyd. pol. D. Libionka, R. Kuwałek, A. Kopciowski, Kraków 2009, s. 720; The Righteous Among The Nations Database, http:// db.yadvashem.org/righteous/family.html?language=en&itemId=4044169, dostęp 6 I 2016 r.

Autor: Paweł Zawisza

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić