× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Stolarz Jan, Stolarz Antoni

Stolarz Jan, urodzony ok. 1880 r., narodowość polska, rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Biadolinach Radłowskich, Kreishaupt. Tarnow, dystrykt krakowski, GG.

Stolarz Antoni, urodzony ok. 1909 r., syn Jana, narodowość polska, rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Biadolinach Radłowskich, Kreishaupt. Tarnow, dystrykt krakowski, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Jan Stolarz utrzymywał dobrosąsiedzkie stosunki z Żydami w okresie międzywojennym. W czasie wojny jego syn Antoni sprzedał znajomym Żydom (uciekinierom z getta tarnowskiego) broń, z której w listopadzie 1942 r. zastrzelili niemieckiego leśniczego. Po tym wydarzeniu część z nich ukrywała się w gospodarstwie Stolarzy. Następnie wszyscy wrócili do getta w Tarnowie. We wrześniu 1943 r., w czasie ostatecznej likwidacji tarnowskiego getta, Dawid Fromowicz wraz z żoną, trzema braćmi, Mojżeszem Hebrem i kobietą z siedmioletnią dziewczynką udali się do Biadolin Radłowskich, gdzie przebywali częściowo w gospodarstwie Stolarzy, a częściowo w lesie. Jan Stolarz dostarczał im bezinteresownie żywność, udzielał schronienia oraz ostrzegał przed grożącym niebezpieczeństwem. W marcu 1944 r., na skutek donosu, do gospodarstwa Stolarza przybyła policja niemiecka (lub Gestapo z Krakowa), która znalazła ukrytego w zabudowaniach adwokata z Wojnicza, dr. Griesa. Został on rozstrzelany przed domem wraz z synem Stolarza Antonim. Pomimo utraty syna Jan Stolarz nadal pomagał ukrywającym się Żydom, wykazując się odwagą i determinacją. Wszyscy (tj. Dawid Fromowicz, Chaja Fromowicz, Roman Fromowicz, Regina Fromowicz, Bronisława Fromowicz i Mojżesz Heber) – oprócz dwóch braci (Samuela i Leona Fromowiczów) – doczekali końca wojny. Jan Stolarz udzielał także pomocy ukrywającym się Polakom. W 1948 r. Jan Stolarz przebywał w więzieniu Sądu Okręgowego w Tarnowie pod zarzutem współpracy z Niemcami.


Źródła: AŻIH, Zbiór relacji z czasów Zagłady, 301/4055, Relacja Dawida Fromowicza.

Bibliografia: Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, http://www.straty. pl/index.php/szukaj-w-bazie, dostęp 23 VII 2018 r.

Autor: Monika Taras

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić