× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Młynarski Józef, Młynarski Władysław

Młynarski Józef, urodzony 4 lutego 1909 r. w Majdanie Kozickim (według niektórych źródeł w Majdanie Kozic Górnych), syn Jana i Józefy z d. Flis; żonaty z Marianną z d. Kędra, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Bystrzejowicach Drugich, Kreishaupt. Lublin, dystrykt lubelski, GG. 

Młynarski Władysław, urodzony 27 czerwca 1932 r. w Bystrzejowicach Pierwszych, syn Józefa i Marianny z d. Kędra, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolnik (młodociany, przy rodzicach), zamieszkały w okresie okupacji w Bystrzejowicach Drugich, Kreishaupt. Lublin, dystrykt lubelski, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W okresie okupacji rodzina Młynarskich: Józef, jego żona Marianna i ich syn Władysław, mieszkała w Bystrzejowicach Drugich. Jesienią 1942 r. zdecydowali się oni udzielić schronienia pięciorgu Żydom pochodzącym z Lublina. Byli to: Moszek (Mojżesz) Honig, jego dwaj synowie Józef-Icek i Mordka (Mordechaj), Tama Perec oraz Szmul Vogelgarden. Żydzi zostali ukryci w skrytce pod spiżarnią i przebywali tam przez pięć miesięcy. Przekazywali oni ratownikom niewielkie sumy pieniężne, jednak znacznie niższe niż faktyczne koszty ich wyżywienia. W styczniu 1943 r., w nieznanych bliżej okolicznościach, w gospodarstwie Młynarskich pojawili się Niemcy, którzy przeprowadzili rewizję. Ponieważ skrytki z Żydami nie odnaleziono, starano się zmusić Józefa i Władysława do wydania ukrywanych osób. Niemcy m.in. strzelali z pistoletów obok głowy Władysława. Po wydarzeniach tych Żydzi zdecydowali się opuścić zabudowania Młynarskich i przenieśli się w inne miejsce. Po pewnym czasie, w lutym 1943 r., Józef Młynarski został aresztowany i osadzony w więzieniu na zamku lubelskim. Zdaniem Józefa‑Icka Honiga (w złożonym już po wojnie zeznaniu) miało to bezpośredni związek z ukrywaniem przez niego Żydów. 22 lutego 1944 r. Niemcy opublikowali obwieszczenie, w którym wymieniono nazwisko Józefa Młynarskiego jako skazanego na karę śmierci, ale przewidzianego do ułaskawienia. Na jednym z kolejnych afiszów, datowanym na 6 kwietnia 1944 r., znalazła się informacja mówiąca, że osoby wymienione w „obwieszczeniu” z 22 lutego zostały rozstrzelane. 4 sierpnia 2014 r. Józef, Maria i Władysław Młynarscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedlich wśród Narodów Świata.


Źródła: AIPN Lublin, OKL/S. 2/00/Zn, t. 2, Protokół przesłuchania świadka Józefa Icka Honiga, 24 X 1988 r., s. 348–351; ibidem, OKL/S. 2/00/Zn, t. 7, Kopia obwieszczenia Dowódcy SS i Policji na okręg lubelski, 22 II 1944 r., s. 1318; Protokół przesłuchania świadka Władysława Kozaka, 29 III 1989 r., s. 1320–1322; USC w Piaskach, Księga urodzeń za 1932 r. Akt urodzenia Władysława Młynarskiego nr 42/1932; USC w Piaskach, Księga zgonów za 1944 r., Akt zgonu Józefa Młynarskiego nr 12/1944.

Bibliografia: Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, red. R. Walczak, H. Muszyński, J.P. Śliwczyński, I. Borowicz, T. Prekerowa, cz. 3, Warszawa 1997, s. 69.

Autor: Sebastian Piątkowski

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić