× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Mickiewicz Wacław, Mickiewicz Władysław, Mickiewicz z d. Kondratowicz Maria

Mickiewicz Wacław, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, pracownik rolny, zamieszkały w okresie okupacji niedaleko Wilna.

Mickiewicz Władysław, ojciec Wacław, matka Maria, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zamieszkały w okresie okupacji niedaleko Wilna.

Mickiewicz z d. Kondratowicz Maria, mąż Wacław, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zamieszkała w okresie okupacji niedaleko Wilna.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W czasie okupacji niemieckiej rodzina Mickiewiczów mieszkała niedaleko Wilna. Żydówka Lubow Jankowska z rodzicami i siostrą uciekła z Wilejki i znalazła schronienie w domu Wacława i Marii. Najpierw ukrywali się na strychu, a potem wraz z innym Żydami, m.in. Muskinem Wolfem, Municzem Szolomem, w małej chatce w lesie. Wacław i Maria dostarczali żywność, opiekowali się nimi. 1 stycznia 1942 r. Niemcy odkryli kryjówkę i zastrzelili wszystkich, również Wacława i Marię. Synowi Mickiewiczów Władysławowi oraz Lubow Janowskiej udało się uciec. Dołączyli do partyzantki i pozostali na tych terenach aż do przyjścia Armii Czerwonej w 1944 r. Po wojnie Janowska Luba wyjechała do Izraela, a Władysław do Polski. W 1978 r. Wacław, Maria i ich syn Władysław zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Źródła: AYV, M.31.2/1279, Collection of the Righteous Among the Nations Department.

Bibliografia: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holocaustu. Polska, t. 2 [N–Ż], red. I. Gutman, red. wyd. pol. D. Libionka, R. Kuwałek, A. Kopciowski, Kraków 2009, s. 463.

Autor: Alina Zavadzka

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić