× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Mazurkiewicz Edward

Mazurkiewicz Edward, urodzony 1920 r. w Rypinie, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Warszawie (Warschau), dystrykt warszawski, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Edward Mazurkiewicz podczas okupacji mieszkał w Warszawie. Udzielanie pomocy Żydom rozpoczął w 1940 r., dostarczając żywność Belli Rapaport, przebywającej w warszawskim getcie. Wiosną 1941 r. Mazurkiewicz zorganizował jej fałszywe dokumenty, pomógł wydostać się z getta oraz przedostać się do Białegostoku. Edward Mazurkiewicz w dalszym ciągu pomagał Żydom z warszawskiego getta. Jednym z nich był Kuba Borenstein, któremu dostarczał żywność i lekarstwa. W październiku 1942 r. Mazurkiewicz pozostał na noc w getcie warszawskim, wtedy został aresztowany przez Gestapo, przesłuchany, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego na terenie Rzeszy. Nie dojechał tam, ponieważ zdołał uciec z transportu. Przeniósł się razem z żoną i córką do Ciechanowca, gdzie pomagał Żydom, m.in. Yehudzie Ajzykowi, którego razem z jego żoną i synkiem ukrywał aż do końca okupacji. 13 lipca 1994 r. Edward Mazurkiewicz został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.


Źródła: AYV, M.31.2/4016, Collection of the Righteous Among the Nations Department.

Bibliografia: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holocaustu. Polska, t. 1 [A–M], red. I. Gutman, red. wyd. pol. D. Libionka, R. Kuwałek, A. Kopciowski, Kraków 2009, s. 455; The Righteous Among The Nations Database, http://db.yadvashem.org/righteous/family.html?language=en&itemId=4016365, dostęp 21 XII 2015 r.;

Autor: Agata Wloczek

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić