× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Łojek z d. Otawska Marcjanna

Łojek z d. Otawska Marcjanna, urodzona ok. 1897 r. w Daleszycach, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolniczka, wdowa, zamieszkała w okresie okupacji w Daleszycach, Kreishaupt. Kielce, dystrykt radomski, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Marcjanna Łojek udzielała pomocy osobom narodowości żydowskiej (nazwiska oraz forma udzielonej pomocy nie są znane), za co została aresztowana i skazana 6 maja 1943 r. wyrokiem Sądu Specjalnego w Kielcach za przestępstwo z artykułu 4b zarządzenia z dnia 13 września 1940 r. na trzy lata więzienia, z wliczeniem w poczet kary siedmiu miesięcy pobytu w areszcie. Karę odbywała początkowo w Zakładzie Karnym w Kielcach, następnie 7 sierpnia 1943 r. została przeniesiona na oddział kobiecy Zakładu Karnego w Częstochowie, a potem do Strafgefängnis München-Stadelheim, skąd 5 marca 1944 r. została przetransportowana do żeńskiego Zakładu Karnego Fordon (numer w rejestrze więźniów 780/43). 12 czerwca 1944 r. ojciec Marcjanny Łojek wnioskował do Sądu Specjalnego w Kielcach o przedterminowe zwolnienie córki. Brak informacji o jej dalszych losach.


Źródła: AFB, Sąd Specjalny w Kielcach, R. 137/22. Autor: Tomasz Gonet (tłumaczenie materiałów źródłowych: Joanna Beszczyńska)

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić