× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kieszek Józef

Kieszek Józef, urodzony 14 września 1913 r. we wsi Studzianna k. Rawy Mazowieckiej, żona Józefa z d. Walczak, trójka dzieci w wieku 2, 5 i 7 lat, rolnik, wyznanie rzymskokatolickie, w okresie okupacji zamieszkały we wsi Studzianna, Kreishaupt. Rawa Mazowiecka, dystrykt radomski, GG.

 

Przebieg, okoliczności i rodzaj represji:

25 stycznia 1943 r., w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach (najprawdopodobniej na skutek donosu), w gospodarstwie Kieszka żandarmeria niemiecka odkryła czterech ukrywających się w stodole i w piwnicy Żydów, których na miejscu rozstrzelano. Kieszek tłumaczył się później, że odnalezieni przyszli do niego tuż przed przybyciem Niemców. Według jego zeznania za udzieloną pomoc nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. Brak informacji, w jaki sposób żandarmeria dowiedziała się o działalności Kieszka. W dokumentacji sprawy sądowej wszczętej przeciwko Józefowi Kieszkowi przed Sądem Specjalnym w Piotrkowie 27 lutego 1943 r. brak również sentencji wyroku. Najprawdopodobniej Józef Kieszek przeżył wojnę i zmarł w 1990 r.


Źródła: AP Łódź, Sąd Specjalny w Łodzi (Sondergericht Litzmannstadt), 5298, Kieszek Józef; Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, http://www.straty.pl/index. php/szukaj-w-bazie, dostęp 23 VII 2018 r.

Autor: Zofia Trębacz

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić