× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Jaguścik Władysław

Jaguścik Władysław, urodzony 15 czerwca 1906 r. w Radomsku, robotnik rolny, zamieszkały okresie okupacji w Łęgu, Kreishaupt. Radomsko, dystrykt radomski, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Alojzy Jaguścik wraz z nieznanym z imienia bratem pomogli na początku 1942 r. swojemu koledze Henrykowi Borysowi oraz jego matce i bratanicy Annie wydostać się z getta w Radomsku. Początkowo Jaguścikowie ukryli zbiegów u kolejnego brata Alojzego – Władysława, który mieszkał w miejscowości Łęg w powiecie radomszczańskim. Jego gospodarstwo położone było na uboczu i z tego powodu stanowić miało doskonałą kryjówkę. Najprawdopodobniej latem 1943 r., na podstawie donosu, żandarmeria niemiecka przeprowadziła obławę na ukrywających się w Łęgu Żydów. Odnalezione osoby, wśród nich ukrywani przez Jaguścika Henryk Borys i jego matka, 27 lipca 1943 r. zostały rozstrzelane na skraju miejscowego lasu. Tylko dziewczynce, której wcześniej wyrobiono fałszywą metrykę chrztu na nazwisko Maria Jaguścik i przedstawiano jako córkę Anny i Władysława Jaguścików, udało się przeżyć. Władysława Jaguścika oraz innych gospodarzy ukrywających Żydów pobito i wysłano do KL Auschwitz. Jaguścik przebywał w obozie od 29 lipca 1943 r. do 1944 r. (nr obozowy 132048), kiedy to został przeniesiony do KL Buchenwald, skąd po wojnie wrócił do domu.


Źródła: AŻIH, 301/7043, Zbiór relacji z czasów Zagłady, Relacja Alojzego Jaguścika.

Bibliografia: Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, http://www.straty. pl/pl/szukaj-w-bazie, dostęp 23 VII 2018 r.

Autor: Michał Trębacz

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić