× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Hajdejczuk Helena

Hajdejczuk Helena, urodzona 1 stycznia 1912 r., narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolniczka i krawcowa, w czasie okupacji zamieszkała w Kołomyjach, dystrykt Galicja, GG.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Helena Hajdejczuk mieszkała w Błotach wraz z dwiema córkami: Krystyną oraz Bronisławą. Jej mąż Władysław został wywieziony na Syberię, skąd już nie wrócił. Na strychu swojego domu Helena ukrywała Żyda Edwarda. Wraz z córkami dostarczała mu żywności. Pewnego dnia bawiące się dziewczynki zauważyły wjeżdżającą do wsi furmankę z Niemcami i poinformowały o tym matkę. Kobieta natychmiast przeniosła ukrywającego się do piwnicy, a Edward tunelami opuścił budynek. Po pewnym czasie znalazł schronienie na strychu opuszczonego budynku. Niemcy nikogo nie znaleźli w gospodarstwie Hadejczukowej, uderzyli jedną z jej córek. Tamtego dnia rozstrzelali pozostałych Żydów ukrywających się w wiosce oraz część osób im pomagających, w tym kobietę i jej dwumiesięczne dziecko. Dwa dni później Helena wraz z córkami uciekła do sąsiedniej miejscowości – Kołomyje, gdzie ukryła je znajoma ich ciotki Jasielskiej. Helena mimo ciężkiej sytuacji dwa razy w tygodniu dostarczała żywnośco ukrywającemu się Edwardowi. Jednak pewnej nocy została zatrzymana i rozstrzelana. W tym czasie Jasielska zajmowała się dziewczynkami. Na początku marca 1944 r. odwiedził je Edward i przekazał informację o rozstrzelaniu ich matki. Krystyna wyjechała do Kamionki Wielkiej, Bronisława natomiast pozostała z ciotką i utrzymywała dalszy kontakt z Żydem Edwardem. On także pozostał w wiosce, ożenił się i dołączył do Czerwonego Krzyża. 18 marca 2002 r. Helena Hajdejczuk została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.


Źródła: AYV, M.31.2/9648, Collection of the Righteous Among the Nations Department.

Bibliografia: The Righteous Among The Nations Database, http://db.yadvashem.org/ righteous/family.html?language=en&itemId=4016701, dostęp 20 XII 2015 r.

Autor: Agata Wloczek

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić