× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Baniak Kazimierz, Chludziński Wincenty

Baniak Kazimierz, urodzony 14 marca 1912 r. w Sadówcu, syn Stanisława i Marianny, żona Irena z d. Kołaczyńska, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolnik, zamieszkały w trakcie okupacji w Sadówcu, Landkreis Plöhnen (powiat płoński), rejencja ciechanowska, Prowincja Prusy Wschodnie.

Chludziński Wincenty, urodzony 9 lipca 1897 r. w Łazękach, syn Wawrzyńca i Józefy z d. Witkowskiej, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, rolnik, zamieszkały w czasie wojny we wsi Łazęki, Landkreis Plöhnen (powiat płoński), rejencja ciechanowska, Prowincja Prusy Wschodnie.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Od zimy na przełomie 1941 i 1942 r. Kazimierz Baniak ukrywał żydowskiego chłopca Józefa Chiela Zaziczkę z Warszawy. W zamian za opiekę Józef pracował u niego w gospodarstwie. Chłopiec znalazł również schronienie u Feliksa Muriczki i Wincentego Chludzińskiego. Informował gospodarzy, że jest Żydem, ale nie stanowiło to dla nich problemu. W nieznanych bliżej okolicznościach 11 grudnia 1943 r. Wincenty Chludziński został aresztowany. Powodem jego zatrzymania było ukrywanie i zatrudnianie w gospodarstwie przez dwa lata żydowskiego chłopca. Został osadzony 21 lutego 1944 r. w KL Stutthof (nr obozowy 31893), gdzie zmarł 4 maja 1944 r. w szpitalu obozowym. Jako powód zgonu podano zawał serca. Kazimierz Baniak został zatrzymany 23 grudnia 1943 r. W trakcie przesłuchania zeznał, że nie został poinformowany przez chłopca o jego żydowskim pochodzeniu. Tłumaczył też, że nie wiedział o obowiązku przebywania Żydów w wyznaczonych do tego miejscach. Mimo tych zeznań został początkowo osadzony w więzieniu karno-śledczym w Pomiechówku. 21 lutego 1944 r. przewieziono go do KL Stutthof, gdzie miał przebywać do końca wojny. Jego dalsze losy nie są znane6 . 6 czerwca 2005 r. Baniak Kazimierz i Wincenty Chludziński zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Źródła: AIPN, IPN GK, 629/64, Akta w sprawie Kazimierza Baniaka, k. 1–26; AM Stutthof, I-III-41 700; I-II B-12; BA Lichterfelde, R 137/22.

Bibliografia: The Righteous Among The Nations database, http://db.yadvashem.org/righteous/family. html?language=en&itemId=4435354, dostęp 3 III 2016 r.; Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, http://straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie, dostęp 3 III 2016 r.

Autor: Kamil Bielas, Aleksandra Namysło

 

6 Na stronie straty.pl znajduje się informacja o śmierci Kazimierza Baniaka 28 października 1995 r. Brak jednak takich informacji w pozostałych źródłach. 

Wpis pochodzi z:

Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej


Opis oraz gdzie kupić