× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Stradomski Feliks, Stradomska Zofia

Stradomski Feliks, urodzony 9 września 1894 r., żona Zofia, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Ciecierzach (powiat kielecki).

Stradomska Zofia, mąż Feliks, zamieszkała w okresie okupacji w Ciecierzach (powiat kielecki).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Małżeństwo Zofia i Feliks Stradomscy wraz z trojgiem dzieci (córkami w wieku 17 i 15 lat oraz 12-letnim synem) prowadzili gospodarstwo rolne we wsi Ciecierze koło Chmielnika. We wrześniu 1942 r. przyjęli do swego domu Żydówkę o nazwisku Caol (w wieku około 45 lat) wraz z córką o imieniu Siwca (około 18-letnią), które ukrywały się po przeprowadzonej przez Niemców akcji wysiedlenia Żydów z Chmielnika. Kobiety przebywały w domu Stradomskich do grudnia 1942 r. 24 grudnia 1942 r. około godz. 19 pod domem Stradomskich, którzy byli tuż po wieczerzy wigilijnej, zjawili się trzej żandarmi z posterunku w Chmielniku. Na ich widok ukrywające się matka z córką wybiegły z domu i zaczęły uciekać. Starsza kobieta została przez Niemców zastrzelona, młodszej udało się zbiec (dalszy jej los pozostaje nieznany). Cała rodzina Stradomskich (łącznie z dziećmi) została następnie przez Niemców brutalnie pobita – byli kopani butami, bici rękojeściami pistoletów i pałkami, szczuci psami. Żandarmi przeprowadzili w domu rewizję, nic jednak nie zrabowali, gdyż Stradomscy nie byli zamożni. Feliks Stradomski został tego dnia zabrany do aresztu w Chmielniku, skąd wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam zmarł 8 marca 1943 r.


Źródło: AIPN Ki, Ds. 29/67, Zbrodnie popełnione przez hitlerowskich żandarmów (Hass, Orłowski, Wreide i inni) z posterunku Chmielnik w latach 1939–1945, t. 1; www.Auschwitz.org.pl.

Bibliografia: Fąfara E., Gehenna ludności żydowskiej, Warszawa 1983. Księgi zgonów z Auschwitz: fragmenty. 3, Indeks nazwisk M–Z. Aneks, red. J. Dębski, S. Goldman, H. Jastrzębska, S. Kreuzhage, J. Parcer, München i in. 1995, s. 1186; Wroński S., Zwolak M., Polacy–Żydzi 1939–1945, Warszawa 1971.

Autor: Edyta Krężołek

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF