× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Socha Rozalia

Socha Rozalia, urodzona 22 sierpnia 1886 r., córka Macieja i Gertrudy z domu Nazimek, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolniczka, zamieszkała w okresie okupacji w Woli Rafałowieckiej (powiat rzeszowski).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Na strychu domu ukrywała siedem osób narodowości żydowskiej (m.in.: nieznaną z nazwiska kobietę, czteroosobową rodzinę z Albigowej oraz rodzeństwo o imionach Efroim i Rojza z Zabratówki). Rankiem 13 września 1942 r. do zabudowań Rozalii Sochy przyjechało czterech żandarmów niemieckich, prawdopodobnie z posterunków w Łańcucie i Błażowej. Znaleźli ukrywających się Żydów i rozstrzelali sześcioro z nich. Jednej kobiecie udało się uciec. Gospodyni nie było wówczas w domu. Mimo podejmowanych prób przez kilka następnych miesięcy żandarmom nie udało się zastać w domu Rozalii Sochy. Jednak 19 grudnia 1942 r. odnaleźli Rozalię Sochę, która przebywała wówczas u sąsiadów. Aresztowali ją, zaprowadzili na teren jej posesji i tam zastrzelili.


Źródło: AIPN Rz, II Ds.13/70, Akta w sprawie zastrzelenia w Woli Rafałowskiej kilku Żydów i Polki; USC w Woli Rafałowskiej, Księgi zgonów.

Bibliografia: Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 45.

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF