× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Skłodowska Aleksandra, Skłodowski Hieronim, Skłodowska Amelia, Skłodowska Irena, Skłodowska Natalia, Skłodowska Cecylia, Skłodowski Włodzimierz, Skłodowska Apolonia

Skłodowska Aleksandra, urodzona około 1862 r., narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolniczka, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowski Hieronim, urodzony około 1906 r., syn Aleksandry, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Amelia, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowska Amelia, urodzona w 1909 r., mąż Hieronim, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski). Skłodowski Leonard, syn Hieronima i Amelii, zamieszkały w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowska Irena, córka Hieronima i Amelii, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowska Natalia, córka Hieronima i Amelii, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowska Cecylia, córka Hieronima i Amelii, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowski Włodzimierz, syn Hieronima i Amelii, zamieszkały w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

Skłodowska Apolonia, córka Aleksandry, zamieszkała w okresie okupacji w Skłodach Piotrowicach (powiat ostrowski).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Ukrywali w swoim gospodarstwie osoby narodowości żydowskiej (nazwiska nieznane). 20 stycznia 1944 r. żandarmi z posterunków w Andrzejewie, Jasienicy i Zarębach Kościelnych przeprowadzili rewizję w zabudowaniach Skłodowskich, w trakcie której odnaleziono kryjówkę mogącą pomieścić kilka osób. Kryjówka w dniu obławy była pusta. Po odkryciu schowka Hieronim Skłodowski został zastrzelony. Zastrzelono również obłożnie chorą Aleksandrę Skłodowską. Pozostali członkowie rodziny zostali aresztowani i osadzeni w areszcie w Jasienicy, gdzie przebywali około tygodnia. Po zwolnieniu z aresztu nie mogli jednak wrócić do swojego gospodarstwa. Musieli do końca okupacji zamieszkać we wsi Skłody Średnie.


Źródło: AIPN Bi, 1/1033, Poczery. Pomoc Żydom; AIPN Bi, 1/4, Akta podręczne w sprawie zbrodni popełnionych przez żandarmów z posterunku w Andrzejewie; AIPN Bi, 1/3 (S 2/80), Akta w sprawie zbrodni popełnionych przez żandarmów z posterunku w Andrzejewie i Augustowie.

Bibliografia: Monkiewicz W., Za cenę życia. O ratowaniu Żydów w Białostockiem w okresie okupacji niemieckiej [w:] Białostoccy Żydzi, red. A. Dobroński, W. Monkiewicz, t. 2, Białystok 1997; Skłodowski D.E., Losy mieszkańców gminy Zaremby Kościelne w latach wojny 1939–1945, Warszawa 2004.

Autor: Magdalena Dzienis-Teodorczuk

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF