× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Oleszkiewicz Piotr, Oleszkiewicz Katarzyna z domu Krygowska, Krygowski Jakub

Oleszkiewicz Piotr, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Katarzyna z domu Krygowska, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Pogorzynie (powiat gorlicki).

Oleszkiewicz Katarzyna z domu Krygowska, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, mąż Piotr, zawód: rolniczka, zamieszkała w okresie okupacji w Pogorzynie (powiat gorlicki).

Krygowski Jakub, zamieszkały w okresie okupacji w Pogorzynie (powiat gorlicki).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Małżeństwo Oleszkiewiczów udzielało schronienia dwóm osobom narodowości żydowskiej (nazwiska nieznane). W domu Oleszkiewiczów mieszkał też Jakub Krygowski, brat Katarzyny. Na początku 1943 r. do Oleszkiewiczów przyjechało dwóch Niemców ze Żmigrodu Nowego i policjant granatowy. Przeprowadzili rewizję w domu Polaków. Żydów jednak nie odnaleźli, ponieważ wcześniej udało im się opuścić kryjówkę. Dwa dni później w domu Oleszkiewiczów pojawili się dwaj granatowi policjanci z posterunku w Lipinkach. Aresztowali Piotra Oleszkiewicza, a następnie przewieźli go do więzienia w Jaśle. W kilka dni później (na przełomie marca i kwietnia 1943 r.) Piotr Oleszkiewicz razem z grupą dziewięciu więźniów z więzienia jasielskiego został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji w lesie w Warzycach. Dzień po aresztowaniu męża zatrzymana została także Katarzyna Oleszkiewicz. Ją również aresztowali policjanci granatowi z posterunku w Lipinkach. Następnie wywieziono ją do więzienia na Montelupich w Krakowie, a stamtąd do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zginęła. Jakub Krygowski ukrywał się do końca niemieckiej okupacji.


Źródło: AIPN Rz, sygn. S 17/81, Zbrodnie na terenie gminy zbiorowej w Lipinkach (pow. gorlicki).

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF