× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Nizioł Aniela z domu Kubińska, Nizioł Michał

Nizioł Aniela z domu Kubińska, urodzona 17 czerwca 1889 r., córka Karola i Marii z domu Wosińskiej, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, mąż Michał, zamieszkała w okresie okupacji w Łańcucie.

Nizioł Michał, urodzony w 1890 r., syn Mariana i Małgorzaty, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Aniela z domu Kubińska, zamieszkały w okresie okupacji w Łańcucie.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W lecie 1942 r. udzielili schronienia trzyosobowej rodzinie narodowości żydowskiej (Kalmanowi Volkenfeldowi z żoną i siedmioletnim dzieckiem), którą przyprowadził do nich zakwaterowany w ich domu policjant granatowy Józef Głowniak. Po kilku dniach, na skutek donosu volksdeutscha Feliksa Krausego, żandarmi niemieccy (wśród których był między innymi Józef Kokot), przeprowadzili rewizję w domu Niziołów, w wyniku której odnaleźli ukrywające się osoby. Żandarmi wyprowadzili przed dom całą żydowską rodzinę i tam zastrzelili. Aniela Nizioł została zatrzymana przez żandarmów, a następnie zwolniona. Wróciła do domu, pomimo ostrzeżeń sąsiadów, że powinna się ukryć. Następnego dnia została po raz kolejny aresztowana i po kilku godzinach zastrzelona przez Józefa Kokota na dziedzińcu budynku sądowego w Łańcucie. Michałowi Niziołowi udało się uniknąć aresztowania. W chwili przybycia żandarmów nie było go w domu. W drodze powrotnej został ostrzeżony przez jednego z sąsiadów, aby nie wracał do domu. Do końca okupacji, poszukiwany przez Niemców, ukrywał się w Radomiu.


Źródło: AIPN Rz, Sąd Wojewódzki w Rzeszowie, 107/1608, Akta w sprawie przeciwko Józefowi Kokotowi, t. 1; USC w Łańcucie, Księgi zgonu 1942 r.

Biblioteka: Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupantów hitlerowskich na ziemiach polskich w latach 1939–1945 województwo rzeszowskie, Warszawa 1984, s. 101.

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF