× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kwiatosz Bolesław

Kwiatosz Bolesław, urodzony 17 lutego 1913 r. w Kozicach Górnych, żona Jadwiga z domu Piskorek, zawód: rolnik.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Kwiatoszowie prowadzili gospodarstwo we wsi Skrzynice w pow. lubelskim. Przyjęli chłopca Chaima (nazwisko nieznane) w wieku ok. 13 lat, przyprowadzonego przez partyzantów. Bolesław Kwiatosz był członkiem Batalionów Chłopskich. Wygląd chłopca nie zdradzał jego żydowskiego pochodzenia, więc Kwiatoszowie mówili, że jest synem kuzyna z Lublina i ma na imię Heniek. Chłopiec pomagał w gospodarstwie i nie ukrywał się. 3 września 1943 r. w gospodarstwie pojawili się Niemcy. Kazali chłopcu rozebrać się, a po stwierdzeniu, że jest Żydem brutalnie go pobili. W obronie Kwiatoszów stanął wójt gminy Jabłonna, który przyjechał z Niemcami. Na skutek próśb wójta Niemcy pozwolili Jadwidze Kwiatosz, która była w ciąży, i jej czteroletniemu synowi Zdzisławowi pójść do domu. Zastrzelili natomiast Bolesława Kwiatosza i chłopca o imieniu Chaim. Potem zabrali z domu Kwiatoszów rower i trochę ubrań. Kazali sąsiadom pochować ciała na terenie gospodarstwa, po czym odjechali. Ciała po wojnie ekshumowano.


Źródło: AIPN Lu, OKL/S. 2/00/Zn, Akta główne w sprawie zbrodni popełnionych na Polakach za pomoc udzielaną Żydom, t. II, s. 237–245; AIPN, ASG, sygn. 15, k. 620.

Bibliografia: Bielawski W., Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzieloną Żydom, Warszawa 1987, s. 46; Hirsz Z., Lubelska prasa konspiracyjna 1939–1944, Lublin 1968, s. 186; Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939–1945. Województwo lubelskie, Warszawa 1985, s. 225; Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 87.

Autor: Tomasz Osiński

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF