× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kupis Bronisława z domu Dziadek, Kupis Piotr

Kupis Bronisława z domu Dziadek, urodzona w 1907 r., mąż Piotr, zawód: rolniczka, zamieszkała w okresie okupacji w miejscowości Chotel Czerwony.

Kupis Piotr, urodzony w 1907 r., żona Bronisława z domu Dziadek, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w miejscowości Chotel Czerwony.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Kupisowie przechowywali u siebie troje Żydów (dwóch mężczyzn i kobietę), jednak po pewnym czasie, z obawy przed represjami, poprosili ich, by poszukali innej kryjówki. Żydzi opuścili domostwo Kupisów. Wkrótce Żydówka, która ukrywała się u Kupisów, wpadła w ręce Niemców i zeznała, kto jej udzielał schronienia. 15 marca 1943 r. dom Kupisów otoczony został przez niemieckich żandarmów z posterunku w Nowym Korczynie. Niemcy wyprowadzili z domu Piotra – żądali, by wskazał kryjówkę Żydów, dotkliwie go pobili. Ponieważ nie spełnił żądania, zastrzelili go na polu, około 1 km od zabudowań. Miejsca ukrycia Żydów nie wyjawiła również Bronisława, została zastrzelona przed domem.


Źródło: AIPN Ki, Ds. 39/67, Zabójstwa Polaków i Żydów przez żandarmów niemieckich z posterunku Nowy Korczyn 1939 – 1945 (Sturman i inni), t. 1; USC w Wiślicy, Księgi zgonów.

Bibliografia: Bielawski W., Pilichowski C., Zbrodnie dokonane na Polakach przez hitlerowców za pomoc udzieloną Żydom, Warszawa 1981, GKBZHwP, I 153 – 4; Fąfara E., Gehenna ludności żydowskiej, Warszawa 1983; Urbański K., Zagłada Żydów w dystrykcie radomskim, Kraków 2004, s. 215; Wroński S., Zwolak M., Polacy – Żydzi 1939–1945, Warszawa, 1971, s. 370; Zajączkowski W., Martyrs of Charity, Washington 1988, s. 137.

Autor: Edyta Krężołek

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF