× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Kornecka-Grajek Stanisława

Kornecka-Grajek Stanisława, urodzona 15 października 1919 r. w Sanoku, córka Jana i Marii z domu Cybuch, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, wykształcenie średnie, zamieszkała w okresie okupacji w Sanoku.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Od 14 stycznia 1943 r. udzielała schronienia zbiegłemu z getta sanockiego mężczyźnie narodowości żydowskiej (Leonowi Feldowi), z którym w okresie międzywojennym planowała wziąć ślub, jednak z powodu wybuchu wojny nie doszło do zawarcia małżeństwa. Leon Feld mieszkał u Stanisławy Korneckiej do stycznia 1944 r., kiedy oboje zostali aresztowani. Leona Felda zastrzelono. Stanisławę Kornecką sąd niemiecki w Rzeszowie skazał na karę śmierci, zamienioną następnie przez generalnego gubernatora Hansa Franka na karę dożywotniego więzienia. Stanisława Kornecka została wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Przeżyła wojnę.


Źródło: IPN Rz, OKBZH, II Ds. 60/68, Akta śledcze w sprawie sędziego Sądu Niemieckiego w Rzeszowie Friedrichowi Aldenhoffowi. Bibliografia: Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 42–43, 166–167.

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF