× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Dziubek Franciszek, Drąg Franciszek, Drąg Józef, Pomykała Jan, Żak Jan, Żak Wojciech

Dziubek Franciszek, urodzony 18 września 1912 r., syn Antoniego i Marii z domu Selwy, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

Drąg Franciszek, urodzony 4 września 1905 r., syn Szymona i Ewy z domu Barskiej, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

Drąg Józef, urodzony 23 marca 1910 r., syn Marcina, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

Pomykała Jan, urodzony około 1890 r., narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

Żak Jan, urodzony 14 czerwca 1904 r., syn Adama i Rozalii z domu Ozgi, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

Żak Wojciech, urodzony 7 stycznia 1910 r., syn Adama i Rozalii z domu Ozgi, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Studzieńcu (powiat rzeszowski).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W maju 1942 r. udzielili pomocy przy budowie schronienia w pobliskim lesie pięcioosobowej rodzinie narodowości żydowskiej z Przewrotnego, która uciekła z getta głogowskiego (Metli6, Lejbowi, Srulowi, Gitli oraz Gnendli Zeller), a także objęli tę rodzinę opieką w okresie jej przebywania w ukryciu (charakter opieki nieznany). Wiadomość o ukrywaniu się Zellerów i udzielanej im przez część mieszkańców Studzieńca pomocy dotarła do Niemców. Nad ranem 1 grudnia 1942 r. oddział niemieckiej żandarmerii z posterunków w Sokołowie Małopolskim i Kolbuszowej otoczył las i kilka gospodarstw polskich w Studzieńcu. W akcji prawdopodobnie uczestniczyła również policja granatowa. Żandarmeria zastrzeliła ukrywających się członków rodziny Zeller, z wyjątkiem najstarszej Metli, od której starali się wyciągnąć informacje o wszystkich Polakach udzielających jej rodzinie pomocy. Pomimo brutalnego przesłuchiwania Metla Zeller nie wydała żadnych osób. Żydówka została zastrzelona, wraz z nią zostali zamordowani: Jan Pomykała, Franciszek Drąg, Józef Drąg, Franciszek Dziubek oraz Wojciech Żak i Jan Żak.


Źródło: AIPN Rz, II S 40/71, Akta w sprawie rozstrzelenia przez Niemców w Przewrotnem sześciu Polaków i pięciu Żydów; USC w Głogowie Małopolskim, Księgi zgonów; USC w Raniżowie, Księgi urodzeń.

Bibliografia: Gliński R, Martyrologia wsi rzeszowskiej, Warszawa 1974, s. 10; Kowalski T., Eksterminacja ludności na Rzeszowszczyźnie w okresie II wojny światowej (1939–1945), Rzeszów 1987, s. 99; Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 159–160.

Autor: Elżbieta Rączy

 

6 Lub Małce.

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF