× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Danilczuk Antoni, Danilczuk Apolonia

Danilczuk Antoni, urodzony 1 maja 1903 r., narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolnik, żona Apolonia, zamieszkały w kolonii Pace (powiat bielski).

Danilczuk Apolonia, urodzona 15 maja 1905 r., narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, zawód: rolniczka, mąż Antoni, zamieszkała w kolonii Pace (powiat bielski).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W okresie okupacji niemieckiej na terenie swojego gospodarstwa, w specjalnie przygotowanej kryjówce w stodole, ukrywali cztery osoby narodowości żydowskiej z Brańska (trzy kobiety oraz około dwuletnie dziecko jednej z nich, zwanej „Pejsakową”). Niedługo po Zielonych Świątkach (po 13 czerwca) 1943 r. żandarmeria niemiecka przeprowadziła obławę na osoby narodowości żydowskiej ukrywające się w okolicach wsi Kiersnowo, mordując wszystkich odnalezionych tam Żydów. Następnie ok. ośmiu żandarmów z Brańska i dwie osoby w ubraniach cywilnych przybyły do gospodarstwa Danilczuków i dokonały przeszukania. Kobiety ukrywające się w wykopie pod stodołą zdradził płacz dziecka. Wszystkich wyciągnięto z kryjówki na podwórze, gdzie egzekucji dokonał żandarm o imieniu Martin. Apolonia była wówczas poza terenem gospodarstwa, natomiast Antoni zdołał uciec przed przybyciem żandarmerii niemieckiej. W domu Danilczuków była Stanisława Tuszewicka, ale po wyjaśnieniach, że jest katoliczką i mieszka we wsi, pozwolono jej odejść. Niemcy wrzucili do stodoły zwłoki kobiet i dziecka, a następnie podpalili budynek. Spalono też dom i chlew. Antoni i Apolonia Danilczukowie ukrywali się do końca okupacji.


Źródło: AIPN Bi 1/1115, Chojewo – pomoc Żydom; AIPN Bi 1/58, Akta podręczne w sprawie więzienia w Białymstoku, tom I; AIPN Bi, OKŚZpNP, S 61/09/Zn, t. 2; AIPN Bi S/11/79.

Autorzy: Magdalena Dzienis-Todorczuk, Zbigniew Romaniuk

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF