× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Bobowski Jan, Bobowska Weronika z domu Papiernik

Bobowski Jan, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Weronika z domu Papiernik, zawód: szewc, zamieszkały w okresie okupacji w Lipinach (powiat dębicki).

Bobowska Weronika z domu Papiernik, urodzona 23 grudnia 1898 r., mąż Jan, zamieszkała w okresie okupacji w Lipinach (powiat dębicki).

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

W połowie czerwca 1943 r. małżeństwo Bobowskich udzieliło schronienia czterem osobom narodowości żydowskiej z Pilzna (trzy kobiety i mężczyzna – nazwiska nieznane). Nad ranem 24 czerwca 1943 r. do domu Bobowskich przybyła grupa około dziesięciu żandarmów niemieckich, którym towarzyszył komendant posterunku policji granatowej w Pilźnie o nazwisku Pionk i posterunkowy Józef Tomaszewicz. W trakcie rewizji w gospodarstwie Jan Bobowski był torturowany. Weronikę Bobowską wraz z dzieckiem jeden z Niemców odprowadził do domu Władysława Gnata, który był najbliższym sąsiadem Bobowskich. W tym samym czasie pozostali w domu żandarmi wyprowadzili Jana Bobowskiego przed dom i zastrzelili, a następnie spalili dom. Weronika Bobowska utraciła cały dobytek i pozostała bez środków do życia.


Źródło: AIPN Rz, OKŚZpNP, II.Ds.17/70, Akta w sprawie zastrzelenia Jana Bobowskiego. Bibliografia: Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 45.

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF