× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Baranek Łucja z domu Skuch, Baranek Wincenty, Baranek Tadeusz Stanisław, Baranek Henryk Marian, Baranek Katarzyna z domu Kopeć

Baranek Łucja z domu Skuch, urodzona 1908 r. w Biskupicach, córka Łukasza i Joanny z domu Dunal, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, mąż Wincenty, zawód: rolniczka; zamieszkała w okresie okupacji w Siedliskach.

Baranek Wincenty, urodzony 1899 r. w Siedliskach, syn Wincentego i Józefy z domu Drożdż, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, żona Łucja z domu Skuch, zawód: rolnik, zamieszkały w okresie okupacji w Siedliskach.

Baranek Tadeusz Stanisław, urodzony 17 listopada 1933 r. w Siedliskach, syn Wincentego i Łucji z domu Skuch, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, uczeń, zamieszkały w okresie okupacji w Siedliskach.

Baranek Henryk Marian, urodzony 1 stycznia 1931 r. w Siedliskach, syn Wincentego i Łucji z domu Skuch, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, uczeń, zamieszkały w okresie okupacji w Siedliskach.

Baranek Katarzyna z domu Kopeć, urodzona w 1885 r., macocha Wincentego Baranka, zamieszkała w okresie okupacji w Siedliskach.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Wincenty Baranek na prośbę zaprzyjaźnionego żołnierza Armii Krajowej Bolesława Falenckiego podjął się ukrywania rodziny narodowości żydowskiej Gotfriedów (ojciec i jego czterech synów). Najprawdopodobniej po aresztowaniu i brutalnym przesłuchaniu Bolesław Falencki, który został uprzednio wskazany Niemcom przez Marię Bochner (prawdopodobnie zorganizował jej fałszywe dokumenty), wydał swoich współpracowników, w tym rodzinę Baranków. 15 marca 1943 r. około 5 rano kilku niemieckich funkcjonariuszy Sonderdinstu przybyło do zagrody Baranków. Wcześniej nakazali sołtysowi zwołać pod dom Baranków wszystkich mężczyzn z wioski. Przeprowadzono rewizję w gospodarstwie. Po odnalezieniu schowka między domem a zabudowaniami gospodarczymi czterech Żydów (jeden znajdował się wówczas poza wioską) zostało zastrzelonych przez Niemców. Następnie Niemcy rozpoczęli przesłuchanie Baranków, a po nim wyprowadzono małżeństwo z domu i zaprowadzono do stodoły, gdzie ich rozstrzelano. Potem Niemcy zaprowadzili do stodoły synów Baranków – Tadeusza i Henryka – i zabili ich tam strzałem w tył głowy. Śmierci uniknęła mieszkająca z Barankami macocha Wincentego – Katarzyna, której udało się ukryć. Następnego dnia została przekonana przez sąsiadów, że powinna udać się na posterunek do Miechowa, gdyż zagrożono represjami mieszkańcom wsi. Po zgłoszeniu się na posterunek została również rozstrzelana przez Niemców. Uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 2012 r.


Źródło: AIPN Kr, OKBZH, Rozstrzelanie 15 III 1943 r. w Siedliskach, powiat Miechów, Ds. 29/69; ibidem, Protokół przesłuchania świadka Jana Kani, 26 V 1971 r., k. 84–86; ibidem, Protokół przesłuchania świadka Łukasza Grzywacza-Świtalskiego przez Sąd Powiatowy dla miasta Warszawy, 31 XII 1970 r., k. 54–55; ibidem, Protokół przesłuchania świadka Waltera Klajnerta, 19 V 1971 r., k. 74–75; ibidem, Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, 18 II 1948 r., b.p.; ibidem, Protokół przesłuchania świadka Bronisława Basiora, 26 V 1971 r., Miechów, k. 87–89; ibidem, Protokół przesłuchania świadka Tomasza Piaska, 26 V 1971 r., Miechów, b.p.; AIPN Kr, OKŚZpNP, Protokół przesłuchania świadka Teofila Kowalczyka z dn 11 II 1972, Ds1/69 t. 1; USC Miechów, Księga narodzin; ibidem, Księga ślubów.

Bibliografia: Olas Z., Kartki z czasów grozy. Trzeba być bardziej niż człowiekiem [w:] Za to groziła śmierć. Polacy z pomocą Żydom w czasie okupacji, red. W. Smólski, Warszawa 1981, s. 221–222; Polacy Ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci, Warszawa 2013, s. 22–23. Samsonowska K., Zamordowanie rodziny Baranków z Siedlisk koło Miechowa [w:] „Kto w takich czasach Żydów przechowuje?...” Polacy niosący pomoc ludności żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej, red. A. Namysło, Warszawa 2009, s. 105–115.

Autor: Krystyna Samsonowska

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF