× Zamknij
× zamknij menu

Indeks represjonowanych

Ożóg Maria z domu Matejska

Maria z domu Matejska, urodzona 16 listopada 1902 r., córka Andrzeja i Zofii, narodowość polska, wyznanie rzymskokatolickie, bez zawodu, zamieszkała w okresie okupacji w Głogowie Małopolskim.

 

Przyczyny, okoliczności i rodzaj represji:

Od lipca 1942 r. do 13 lutego 1943 r. ukrywała w swoim domu przy ul. Rzeszowskiej żydowską rodzinę (Annę, Fajgę i Mosze Binrfeldów). Anna Binrfeld nie przestrzegała jednak względów bezpieczeństwa. Na początku lutego 1943 r. opuściła dom Ożogowej i udała się do sąsiedniej wsi, gdzie została zatrzymana przez Niemców. Prawdopodobnie wyjawiła w trakcie przesłuchania miejsce swojego ukrycia. Rankiem 13 lutego 1943 r. do Głogowa Małopolskiego przyjechali funkcjonariusze gestapo z Rzeszowa. W domu Ożogowej przeprowadzili rewizję, szukając ukrywających się Żydów, nie znaleźli ich jednak, ponieważ ci zdążyli w porę uciec. W domu nie zastali także właścicielki. Została ona jednak aresztowana jeszcze tego samego dnia na terenie Głogowa Małopolskiego. Po krótkim przesłuchaniu, podczas którego Maria Ożóg była brutalnie bita, tego samego dnia, tj. 13 lutego 1943 r., Niemcy wywieźli ją do Łańcuta i rozstrzelali na miejscowym cmentarzu. Maria Ożóg 9 lutego 2010 r. została uhonorowana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Źródło: AIPN Rz, OKBZpNP, sygn. 191/549, Prześladowanie ludności polskiej za pomoc Żydom; Relacja Stanisławy Matejskiej; AŻIH, Dział Dokumentacji Odznaczeń Yad Vashem w Żydowskim Instytucie Historycznym (1979–2004), sygn. 1238.

Bibliografia: Rączy E., Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939–1945, Rzeszów 2008, s. 198.

Autor: Elżbieta Rączy

Wpis pochodzi z:

Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej
Opis oraz publikacja w formie PDF